Akcje na GPW mają atrakcyjne poziomy zysków i dywidend - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Inwestycyjna_prognoza_pogody.png

Akcje na GPW są na atrakcyjnych poziomach biorąc pod uwagę wskaźniki historyczne, jak np. cena do zysku, a jednocześnie nawet w przypadku dużych, stabilnych spółek wskaźnik dywidendy przekracza 5 proc. To daje szanse na wysokie jednocyfrowe stopy zwrotu w 2025 - oceniają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI.


Zdaniem Michała Szymańskiego, prezesa VIG/C-Quadrat TFI, pozytywne prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na poziomie 3 proc., dużo lepszym niż średnia w Unii Europejskiej, dają dobre podstawy do optymizmu.

"Jeśli chodzi o otoczenie zewnętrzne, pierwszy kwartał upłynie zapewne pod znakiem weryfikacji oczekiwań rynkowych co do polityki USA. Pod koniec zeszłego roku mieliśmy do czynienia z dużym wzrostami zbudowanymi na oczekiwaniach bardzo probiznesowej polityki nowej administracji Donalda Trumpa i jednocześnie szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Rozczarowanie na tym polu będzie osłabiać koniunkturę giełdową" - powiedział Michał Szymański, cytowany w raporcie miesięcznym VIG/C-Quadrat TFI.

"Wyzwaniem dla inwestorów na polskim rynku będzie selekcja spółek. Sektor bankowy, którego dynamika zysków stymulowała wzrosty w roku 2023 i podtrzymywała poziom wycen w 2024 będzie pod coraz większą presją oczekiwań obniżania się stóp procentowych i, co za tym idzie, spadku wysokiej obecnie marży odsetkowej" - dodał.

Szymański zwraca uwagę, że wiele spółek średnie wielkości osiąga dobre rezultaty finansowe, a w przypadku największych spółek Skarbu Państwa mogą być widoczne pozytywne efekty stabilizacji władz po zeszłorocznym okresie przejściowym związanym ze zmianami zarządów.

W ocenie zarządzających VIG/C-Quadrat TFI, argumentem przemawiającym za krajowymi akcjami byłoby zakończenie wojny w Ukrainie w jakiejkolwiek formule politycznej. Może się to przełożyć na skokowe zmniejszenie premii za ryzyko dla krajowego rynku akcji.

"Kolejny ważny argument jest związany z napływem środków z KPO do polskiej gospodarki, które pomogą utrzymać pozytywną dynamikę. Dokładając do tego wyceny krajowych spółek na rozsądnym poziomie z prognozowaną dalszą poprawą zysków i solidnymi dywidendami w największych spółkach, to wydaje się, że krajowy rynek ma potencjał do wysokich jednocyfrowych stóp zwrotu" - napisano w raporcie.

Ryzykiem w ocenie zarządzających tradycyjnie jest geopolityka. Dalsze przedłużanie konfliktu w Ukrainie czy dalszy zwrot w polityce europejskiej w kierunku radykalizmów nie będą wspierały otoczenia biznesowego.

Z kolei dynamiczny wzrost zadłużenia w Polsce spowodował uruchomienie procedury nadmiernego zadłużenia. Może się to przełożyć na działania oszczędnościowe ze strony budżetu państwa, które mogą oddziaływać na częściowe ograniczanie planowanych inwestycji.

Natomiast planowane decyzje USA o podniesieniu ceł zdecydowanie wpłyną niekorzystnie na dalszy wzrost poziomu dynamiki wymiany handlowej z Unią Europejską.

„Krajowy rynek praktycznie nie ma reprezentantów z najbardziej dynamicznych subsektorów tj. IT, półprzewodniki czy fintechy. Brakuje nam pewnej puli krajowych spółek, które mogłyby rozpalić wyobraźnię inwestorów. Niemniej, połączenie rozsądnie wycenionych spółek z bardziej tradycyjnych biznesów prywatnych z atrakcyjną polityką dywidend może być bardzo rozsądnym pomysłem na 2025 rok" – uważa Marek Kaźmierczak, senior fund manager VIG/C-Quadrat TFI.

Grudzień 2024 roku przyniósł wzrost realnych rentowności obligacji na rynkach globalnych - głównie za sprawą wyższej premii terminowej. To zjawisko wywołało presję na rynku akcji, szczególnie w sektorach wrażliwych na stopy procentowe, takich jak budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura oraz wydobycie surowców.

Wyższe koszty finansowania odbijają się negatywnie również na wycenach spółek małych i średnich, co było widoczne w ich słabych wynikach na tle szerokiego rynku.

W ocenie zarządzających, bardzo optymistyczne nastroje rynkowe oraz znacząca niepewność związana z początkiem prezydentury Donalda Trumpa mogą prowadzić do podwyższonej zmienności w krótkim terminie.

Zwracają uwagę, że na horyzoncie pojawiają się liczne obawy inwestorów. Jak nowa polityka handlowa wpłynie na globalny wzrost gospodarczy? Czy jest ryzyko drugiej fali inflacji? Czy nowy sekretarz skarbu Scott Bessent będzie kontynuował ATI (Activist Treasury Issuance) w celu kompresji premii terminowej?

Eksperci VIG/C-Quadrat TFI uważają, że na tych obawach rynek buduje tzw. ścianę strachu, a objawem tego są spadki na rynku akcji.

"Niemniej jednak wydaje się, że w dalszej perspektywie należy zachować konstruktywne podejście, a rynek będzie wspinał się na tej ścianie z widoczną podwyższoną zmiennością. Wsparciem dla cen akcji będzie dalsza ekspansja oczekiwań co do wzrostu zysków w długim terminie na skutek wpływu AI, rozpoczynający się sezon wynikowy oraz ciągle wysoki wzrost gospodarczy wspierany znaczącą poprawą efektywności" - napisano w raporcie.

W 2023 roku, mimo wzrostu realnych rentowności obligacji spółki z pierwszej fazy AI czyli Big Tech i półprzewodniki osiągały imponujące stopy zwrotu. Zarządzający uważają, że teraz będzie podobnie. Druga faza AI, reprezentowana głównie przez spółki software’owe, ma potencjał do tego, by stać się wyróżniającym segmentem na tle reszty rynku.

„Pomimo obecnej korekty i podwyższonej zmienności, pozostajemy pozytywnie nastawieni do globalnych rynków akcji w 2025 roku. Spółki z tzw. drugiej fazy AI pokazały relatywną siłę pomimo znaczącego wzrostu realnych rentowności, co dobrze rokuje przed otwierającym się sezonem wynikowym. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem oraz selektywne podejście do sektorów" – powiedział Alan Witczak, fund manager VIG/C-Quadrat TFI. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%